A nagylabor (nagyrutin) csomagunk általános laboratóriumi szűrővizsgálatokat tartalmaz, melyek segítségével sok betegség már korai szakaszban, panaszmentesen is felismerhető.

Nagylabor ára: 12.900 Ft

  • Egyszeri kényelmi díj: 5000 Ft / cím
  • Pest-megyei kiszállás: 10.000 Ft / cím
  • Vidékre történő kiszállás esetén kérje egyedi ajánlatunkat!
  • Éjszakai, hétvégi és ünnepnapi: NINCSEN

Nagylabor-vérvizsgálat csomagunk általános laboratóriumi szűrővizsgálatokat tartalmaz, melyek segítségével sok betegség már korai szakaszban, panaszmentesen is felismerhető. A csomagban foglalt vizsgálatok általános képet adnak a szervezet működéséről: a szénhidrát- és lipid anyagcseréről, az anyagcsere központi szervének, a májnak a működéséről, a kiválasztást segítő vesék funkciójáról, a vérképző rendszer állapotáról, a pajzsmirigy működéséről, valamint a szervezetben jelenlévő gyulladásokról.

Mikor ajánlott a nagylabor vizsgálat elvégzése?

Általános panaszok esetén, mint gyakori fejfájás, gyengeség, általános rossz közérzet, sápadtság, fáradékonyság, javasolt nagylabor, vagy más néven nagyrutin vizsgálat elvégzése, ami segíthet kideríteni a szakorvos számára a panasz okát.

A nagylabor vizsgálat elvégzése ajánlott évente egyszer, szűrő jelleggel, panaszmentesen is, különösen nagyobb fizikai és/vagy szellemi igénybevétel esetén.

Csomag tartalma:

Vérképző rendszer működése:

Vérkép: a vérben lévő alakos elemek, a vörösvértestek (vvt), fehérvérsejtek (fvs) és a vérlemezkék (THR) relatív és abszolút számának meghatározására szolgál. Ebből következtethet a szakorvos többek közt vérszegénységre, vérvesztésre, gyulladásos folyamatokra, vérképző szervek betegségére és véralvadási zavarokra.

Májfunkció

Bilirubin: a vörösvérsejtek sárga színű bomlástermékeként keletkezik a lépben, a májban és bizonyos nyirokcsomókban. Szintje a vörös vértestek fokozott lebomlása, májbetegségek és epeelfolyási akadály esetén emelkedhet.

GOT: (glutamát-oxálacetát aminotranszferáz): az aminosavak anyagcseréjénél közreműködő enzim. Normál esetben kis mennyiségben van jelen a vérben, szervi károsodás esetén azonban értéke megemelkedik. Alacsonyabb GOT értékkel várandós kismamáknál találkozhatunk.

GPT: (glutamát-piruvát aminotranszferáz): a májsejtekben termelődő enzim, ami az ott bekövetkezett károsodásokat mutatja. Normál esetben ez is kis mennyiségben van jelen a vérben, károsodás esetén emelkedik.

GGT: (gamma-glutamil-transzferáz): a máj, a hasnyálmirigy és a vesék által termelt enzim. Értékét a máj és az epeutak vizsgálatánál nézik, a legmegbízhatóbb jelző paraméter.

Alkalikus foszfát: (ALP): a fehérjék lebontását segítő enzim. Általában máj és csontbetegségek vizsgálatánál ad információt. Magas érték máj vagy csontbetegségre (pl. csontritkulás) utal, alacsonyabb érték oka lehet pajzsmirigy-alulműködés, alultápláltság vagy vérszegénység is.

Vércukor: a vérben levő glükóz szintjének meghatározására szolgál, segítségével felismerhető a cukorbetegség. Megemelkedett szintje utal cukorbetegségre.

Koleszterin: a koleszterint legnagyobb mennyiségben a máj állítja elő, de egy részét táplálékkal vesszük magunkhoz. A máj által termelt koleszterin az epe előállításához nélkülözhetetlen. Laboratóriumi vizsgálat során meghatározzák az összkoleszterint és feltüntetik az LDL valamint HDL koleszterin arányát is.

HDL koleszterin: a „védő” koleszterin. Az érfalban lerakodó koleszterint szállítja vissza a májba, megakadályozva ezzel az érelmeszesedést.

LDL koleszterin: „rossz” koleszterin. A májból a sejtek felé szállítja a koleszterint, ami lerakódhat az érfalakban, csökkentve rugalmasságukat és növelve az érelmeszesedés és a szívinfarktus kialakulásának kockázatát.

Triglicerid: a táplálkozás során bevitt zsírok alkotóelemei, melyek energiával látják el a szervezetet. Ideális esetben kis mennyiségben fordul elő a szervezetben, de túlzott szénhidrát bevitel esetén szervezetünk is triglicerideket állít elő.

Gyulladásos folyamatok

CRP: a CRP fehérje mennyiségét méri, ami gyulladás esetén termelődik a májsejtekben. Jellemzően bakteriális és gombás fertőzések esetén emelkedik meg a szintje radikálisan. A laborvizsgálat csak a szervezetben jelenlévő gyulladást tudja kimutatni, annak pontos helyét azonban nem. Gyulladás jelenléte esetén az esetleges panaszok ismeretében javasolt további vizsgálatok elvégzése.

Vese-funkció

Teljes vizelet üledékkel: ez a vizsgálat fertőzés, anyagcsere rendellenesség és vesebetegség felismerésére szolgál.

Karbamid: az aminosavak lebontási terméke, szintén a veseműködés jelzője. Emelkedett szintje általában a veseműködés elégtelenségét jelzi.

Kreatinin: (eGFR-rel): az izmokból származó lebomlási termék, melynek szintje viszonylag állandó az emberi szervezetben. A vesén keresztül távozik, ezért emelkedett vérszintje a vese szűrletképző zavarára utal.

Pajzsmirigy-funkció

TSH: A pajzsmirigyserkentő hormon, a TSH (thyreoidea stimuláló hormon) szintjét vizsgáljuk, mely az agyalapi mirigyben termelődik és a pajzsmirigy hormontermelését serkenti. Ha a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy alulműködik, amennyiben pedig alacsonyabb a TSH értéke, a pajzsmirigy fokozott működése állhat a háttérben.

Hogyan kell felkészülni a mintavételre?

A vérvizsgálathoz (vércukor, vérzsírok, májfunkció, ionok, vas) éhgyomor szükséges, a mintavételt megelőzően legalább 8-12 órás koplalással, ezért a vérvételt alapvetően reggeli-délelőtti órákban javasoljuk. A vérvételt megelőzően vizet lehet és ajánlott is fogyasztani bőségesen, hiszen ez nagyban könnyíti a mintavételt és egyúttal minimalizálja az ezzel járó kellemetlenségeket. Alkoholt, üdítőt és kávét azonban tilos fogyasztani a mintavételt megelőzően, ezek ugyanis befolyásolják a vizsgálati eredményeket.

Hogyan történik a mintavétel?

A vérvétel általában karon, a könyökhajlatban található vénából történik. Szakápolónk először vénás érelszorítót helyez a végtagra, hogy az erek kitáguljanak, és jobban láthatóvá váljanak. Ezután a kart lefelé irányuló helyzetbe helyezi, szükség esetén megkéri Önt, hogy szorítsa kezét ökölbe, majd kitapintja a véna helyét.

Ezután fertőtleníti a mintavétel helyét, majd steril tűvel apró szúrást ejt. A tű végére kis csövet helyez, melybe a minta kerül. A mintavétel befejeztével óvatosan eltávolítja a tűt és steril gézt szorít a szúrás helyére. Ezt a gézt tartsa leszorítva nyújtott karján még 3-5 percen keresztül, hogy a vérzés csillapodjon, és ne keletkezzen véraláfutás a szúrás környékén.

Nagylabor ára: 12.900 Ft

További vizsgálati lehetőségek

Kislabor

9.900 Ft

Kislabor (kisrutin) vérvizsgálatunk javasolt rendszeres egészségszűréshez, egészségi állapot felméréséhez.

Egyedi kiszállási, kényelmi felárak

Kiszállási kényelmi díj: 5000 Ft / cím
Pest-megyei kiszállás: 10.000 Ft / cím
Vidékre történő kiszállás esetén kérje egyedi ajánlatunkat!

Tumormarker csomag hölgyeknek

28.900 Ft

Vizsgálati csomagunk segítségével egyes esetekben fény derülhet olyan daganatok előfordulására a szervezetben, amelyek a nőket gyakrabban érinthetik.

Egyedi kiszállási, kényelmi felárak

Kiszállási kényelmi díj: 5000 Ft / cím
Pest-megyei kiszállás: 10.000 Ft / cím
Vidékre történő kiszállás esetén kérje egyedi ajánlatunkat!

Labor szolgáltatásokkal kapcsolatos elérhetőségeink

info@deltamento.hu